Kołdry i poduszki puchowe - czy naprawdę są warte swojej ceny?

Kołdry puchowe oraz kołdry z pierza są dostępne ostatnimi czasy nawet w najbardziej popularnych sklepach sieciowych, nawet tych, które kojarzą się nam z codziennymi zakupami spożywczymi. W internecie też możemy znaleźć takie kołdry czy poduszki w cenie nawet niższej niż ich syntetyczne odpowiedniki. Niezłe zdjęcia i cena potrafią przykuć uwagę każdego. Zadajmy sobie jednak pytanie, czy nawet w czasach pełnej automatyzacji produkcji kołdra puchowa lub z określoną zawartością puchu mogła kosztować w okolicach 100zł? Rzeczywistość jednak sprowadza nas na ziemię. Produkcja puchu jest silnie powiązana z hodowlą gęsi i kaczek. Badania dowodzą, że to właśnie polski drób jest najbardziej doskonałym materiałem na kołdry puchowe i poduszki puchowe. Mroźne zimy i gorące lata spowodowały, że nasze gęsi i kaczki na drodze ewolucji wytwarzają puch o doskonałych parametrach izolacyjnych. Wyższą klasę mają już tylko dzikie, skandynawskie gęsi, ale produkty z ich wykorzystaniem to historie idące nawet w dziesiątkach tysięcy złotych za produkt. Skąd zatem tak atrakcyjne i niskie ceny?


Można pokusić się o tezę, że im tańsza kołdra puchowa, tym surowiec, czyli puch jest gorszej jakości. Niestety cena tanich produktów z puchu i pierza wynika z ominięcia kilku bardzo istotnych etapów produkcji jak: odtłuszczanie mycie, dezynfekcja, selekcja. Przez to najtańsze produkty mogą zawierać puch i pierze brudne, tłuste, a nawet z drobinkami drobiu z momentu uboju i oskubywania mechanicznego. Tanie kołdry i poduszki są też produkowane z używanych kołder i poduszek, czasami nawet bez dezynfekcji, co z punktu widzenia Klienta jest absolutnie niedopuszczalneNajlepszą przeciwwagą dla takiego stanu rzeczy będą produkty firmy Animex, gdzie cały proces produkcyjny odbywa się w oparciu nie tylko o ręczne szycie kołder i poduszek, ale także o bardzo tradycyjny i sprawdzony model selekcji i przetwarzania piór i puchu. Takie kołdry puchowe i poduszki puchowe posiadają nieskazitelną czystość, dzięki czemu nie tylko są wybitnie lekkie, puszyste, ale też nieskazitelnie białe i pachnące. Powstałe w ten sposób produkty nie uczulają! Nie ma przeprowadzonych badań, które by potwierdziły jednoznacznie, że puch uczula. Uczulają natomiast roztocza, które rozwijają się w brudnych piórkach. A przecież nikt z nas nie chciałby spać otoczony brudną pościelą, prawda?


Niewątpliwie wiodącą marką w produkcji puchu jest polski producent Animex. Doświadczenie zdobyte w ponad 60-letniej praktyce gwarantuje najwyższą, światową jakość, z której są zadowoleni nie tylko Polacy, którzy kupują kołdry puchowe i poduszki puchowe, ale także światowi, bardzo znani producenci odzieży sportowej i kurtek zimowych. W ofercie Animex posiada kilka linii: Amore, Neve, Bossanova Luna, Notte, Dolce, które charakteryzują się różnym rodzajem wypełnienia oraz poszyciem. Wypełnienie kołder i poduszek może zawierać różne proporcje puchu z pierzem, natomiast poszycie wykonane jest z bawełny, satyny bawełnianej, tencelu czy nawet wyselekcjonowanego jedwabiu. Powoduje to, że każdy będzie mógł znaleźć dla siebie atrakcyjną alternatywę. Brzegi są zawsze wykończone niezwykle elegancką bizą, czyli swego rodzaju lamówką, która nie tylko jest praktyczna, bo utrzymuje szwy w perfekcyjnej kondycji, ale nadaje szyku i elegancji.


Kołdry puchowe posiadają strukturę kasetową. Kasety, to odszyte kwadraty w kołdrze, w których znajduje się puch czy pierze. Dzięki takiemu rozwiązaniu puch nie migruje z miejsca na miejsce, jak w przypadku dawnych, tradycyjnych babcinych pierzyn.
Najważniejsze w wyborze kołdry jest jej odmiana. Występują 3 odmiany kołder: letnia, całoroczna, zimowa. Kołdra całoroczna i zimowa mają taśmę dystansową (tzw. ciepły szew), co zapobiega utracie ciepła. Kołdra letnia ma mniejsze kasety oraz zimny szew przez który namiar cierpła jaki zgromadzi się w kołdrze zostaje uwolnione do atmosfery.


Poduszki puchowe, w odróżnieniu od kołder są zazwyczaj trzykomorowe. Dwie zewnętrzne komory są wypełnione czystym puchem, środek zaś - pierzem. Bez zastosowania takiego rozwiązania poduszka by się zapadła, co jest zaprzeczeniem jej funkcji, bowiem ma ona podtrzymywać głowę podczas snu. Pierze jest sprężyste, jednak umiejscowione w środku jest niewyczuwalne. Natomiast twarz bezpośrednio styka się z miękką osnową puchu. Taka konstrukcja zapewnia optymalne podtrzymywanie odcinka szyjnego kręgosłupa, wentylacje i odprowadzanie wilgoci.


Kołdry i poduszki z puchu produkują też inni polscy producenci - Piórex i Poldaun. Produkty są sklasyfikowane półkę niżej pod kątem jakości użytych materiałów i metod produkcyjnych, jednak w ich produkcji również dużą uwagę skupia się na jakości wykonania i wykończenia. Wszystkich producentów łączy jedno - polska produkcja i przywiązanie do tradycyjnego wykorzystania najlepszego puchu na świecie, polskiego puchu. Niestety wśród innych producentów zdarzają się przekłamane proporcje wypełnienia czy puch ściągany z Chin, Kambodży czy Indii. Jednak wybór należy do Kupującego. My z czystym sumieniem będziemy polecać to, co dobre, czyli polskie.


Czym zatem należy się kierować w wyborze idealnego produktu? Najprostszym rozwiązaniem chyba będzie waga. Im lżejsza - tym można powiedzieć, że lepsza. Dla porównania - bardzo ciepła kołdra puchowa 200x220 firmy Animex waży tylko 1kg. Jest to całoroczna kołdra puchowa. Pod taką kołdrą praktycznie każdemu będzie ciepło, nawet w najchłodniejsze zimowe noce. Tanie kołdry są ciężkie, ponieważ puch jest bardzo słabej jakości, zanieczyszczony i wymieszany z najtańszym pierzem i piórami, które nie dość, że są tanie, nieprzyjemne, to na dodatek nie trzymają ciepła, a nawet mogą uczulać i być niebezpieczne dla zdrowia.


Przy wyborze poduszek z puchu waga również będzie stanowiła bardzo ważny element wyboru, jednak dodatkowo należy zwrócić szczególną uwagę, czy przypadkiem z poszycia nie wychodzą twarde szczecinki piór lub czy nie są wyczuwalne podczas dotyku. W najlepszych polskich markach na takie sytuacje nie mają miejsca.


Konserwacja: pierzemy w pralce lub czyścimy chemiczne. Pranie i wirowanie w trybie delikatnym, z piłeczkami, bez chemii, bez zmiękczaczy, z dodatkiem lanoliny w temperaturze 40 stopni. Można suszyć w suszarce bębnowej (60 stopni).
Rekomendujemy pranie kołder raz na dwa lata. Poduszkę dwa razy w ciągu roku. Warto zwrócić uwagę, że im więcej cyklów prania tym kołdra czy poduszka będzie mniej puchoszczelna. Zaleca się dbać o wyroby puchowe tj. wietrzyć, roztrzepywać aby jak najrzadziej je prać, z uwagi na to ze wszystkie tkaniny maja wykończenie puchoszczelne i im więcej cyklów prania tym powłoka na materiale staje się mniej szczelna.
Ważniejsze od prania jest wietrzenie (nie wystawiamy na bezpośredni kontakt z ostrym słońcem), roztrzepujemy.


Nie ryzykuj zdrowia, zainwestuj w zdrowy sen, wybieraj sprawdzonych polskich producentów! Jakość idzie zawsze w parze z ceną.

Kilka słów na temat puchu.
Puch jest najlepszym na świecie, naturalnym izolatorem, znanym ludziom od tysięcy lat. Nadal niedoścignionym pod względem termicznym. Pomimo postępu technicznego, tworzenia coraz to nowych włókien oraz stosowania nanotechnologii, współczesna nauka i możliwości produkcyjne nadal są odległe od tego, by stworzyć godną alternatywę puchu.


Puch wygląda jak delikatny płatek śniegu. Ma trójwymiarową strukturę: lekkie i puszyste promyki, z których wyrastają niemal niewidoczne haczyki. Jeden puch waży tylko około 0,001 do 0,002 g. Naturalny puch pobiera powietrze z zewnątrz zatrzymuje je i dzięki temu ogrzewa nasze ciało. W ten sposób zapewnia najlepszą izolację cieplną bez obawy przegrzania organizmu, gdyż potrafi przystosować się do temperatury  ciała.  Inne zalety puchu to lekkość i przewiewność. Dzięki swoim szczególnym właściwościom puch jest niezastąpionym surowcem do produkcji kołder i poduszek.


Dlaczego puch gęsi? Puch uzyskujemy z ptactwa wodnego takiego, jak kaczki i gęsi. Im większy rozmiar pojedynczego puchu i im większa gęstość jego promyków tym lepsza jest jakość puchu. Najwyższej jakości puch pochodzi z gęsi, gdyż zapewnia wyższą wartość izolacyjną wypełnienia oraz silniejszą moc rozprężania. Puch jest sprężysty i dlatego może być kompresowany. Jeśli puch jest skompresowany bardzo szybko powraca do swojego pierwotnego kształtu. Puch gęsi posiada doskonałe właściwości regulowania ciepła, a równocześnie szybko i sprawnie odprowadza nadmiar wilgoci.


Najlepszej jakości puch uzyskuje się z hodowli stosujących tradycyjne metody, z wielopokoleniowym doświadczeniem. Duże znaczenie ma wolny, wielopowierzchniowy wybieg, a także bezstresowy chów w środowisku naturalnym, dostęp do wody, wybiegów, pokarmu odpowiedniej jakości, schronienia. Najlepsze warunki do hodowli znajdziemy na Warmii i Podlasiu, które charakteryzują się: czystym środowiskiem, powietrzem i nieskażoną wodą.
Decydujący wpływ na jakość puchu ma metoda podskubu. Wyróżniamy podskub mechaniczny oraz ręczny. Podskub ręczny nie uszkadza struktury puchu, pozwala także maksymalnie ograniczyć ilość zanieczyszczeń biologicznych, które wpływają niekorzystnie na trwałość produktów puchowych, ich zapach i możliwość rozwoju pleśni, grzybów. Podział na 4 frakcje podskubu ubojowego ręcznie skubanego: szyjki, skrzydła, bokówki, podbrzusze. Najlepszej jakości puch znajduje się w strefie piersiowej oraz na bokach gęsi.

O jakości puchu świadczą trzy parametry. Sprężystość puchu jest miarą zdolności puchu do magazynowania powietrza. Podawana w jednostkach cuin (Fill Power) np.700 cuin. Liczba ta wyraża ile cali sześciennych wypełnia jedna uncja puchu po wcześniejszym jego skompresowaniu (im wyższa jest wartość cu.in tym puch jest bardziej sprężysty). Dodatkowo wyższa sprężystość puchu przekłada się na niższą gramaturę kołdry. A to z kolei zapewnia wyższy komfort spania, regeneracji. (Sprężystość puchu w kurtkach renomowanych firm wynosi ok 500 cuin). Im wyższa sprężystość, tym wyższe zdolności izolacyjne puchu oraz odporność na zbijanie. O wyrobach puchowych mówimy gdy kołdra zawiera min. 60% puchu. Oczywiście im większa procentowo zawartość puchu w kołdrze, tym lepiej, gdyż puch posiada lepsze właściwości izolacyjne niż pióra, a więc im większy procent puchu w wypełnieniu, tym lepsza izolacja.

Bezpieczeństwo: certyfikaty OEKO –TEX klasa I, standard 100, tzn. certyfikat obejmuje cały produkt, zarówno na materiał jak i na puch oraz na wszystkie nici, rogówki, taśmy, bizy (lamówki) . Gwarancja braku szkodliwych substancji dla zdrowia i życia człowieka. Także dla niemowląt.
Nomite, czyli bezpieczeństwo dla alergików. Tkaniny jakich używamy do wyrobów certyfikowanych mają gęsty splot i zabezpieczają przez dostaniem roztoczy się w głąb wyrobu. Przy odpowiedniej pielęgnacji istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo wniknięcie roztocza do wyrobu. A tylko w środowisku o wysokiej wilgotności i temperaturze roztocza mnożą się i stanowią zagrożenie dla alergików.